Вітання! Сьогоднішня нотатка на дуже важливу тему: як розширити свій горизонт та вивчити нову настільно-рольову гру в найшвидший термін? І як максимально ефективно навчити цій грі ваших гравців?
Можливо, у вас виникало бажання спробувати для себе нову настільно-рольову гру, але ця задача здавалася вам надто складною? Ви думали, що доведеться повністю читати товсту книгу на 300+ сторінок і тільки після цього вийде щось провести? А ще й доведеться шукати і залучати гравців...
Що ж, я спробую розвіяти ваші сумніви і поділюся власним методом вивчення і проведення нових ігор.
Пітч для групи
Перше, що вам треба зробити — зібрати групу зацікавлених гравців, які разом з вами випробують нову гру. Для цього вам знадобиться "elevator pitch" — короткий пітч на два-три речення, який "продасть" їм концепцію гри.
Наприклад, ось пітч Клинків у Пітьмі: ви граєте за групу негідників, що розвивають свою ватагу і здійснюють зухвалі операції в вікторіанському місті, повному привидів.
Або пітч Wildsea: ви граєте у світі химерного фентезі-постапокаліпсису, який повністю поглинув велетенський ліс. Ваші персонажі — команда корабля, спорядженого пилою, який подорожує кронами дерев. Гравці мають широкі наративні права і безпосередньо впливають на історію.
Корисним також буде знайти секцію "touchstones" в книзі правил і поділитись з вашими гравцями референсами: на яке відоме медіа схожа гра.
Простий спосіб: швидкий старт
Більшість книг правил для НРІ мають значний об'єм (200+ сторінок), і їх може бути важкувато прочитати від початку до кінця.
Тому перше, що вам варто зробити — знайти скорочені безкоштовні правила / швидкий старт / стартовий сет, що дасть вам можливість одразу почати грати. Тут мова зазвичай йтиме про 40-60 сторінок, а не кілька сотень.
Окрім швидкого старту вам також знадобляться готова пригода та готові персонажі (pregens). Якщо автори про це подбали — чудово. Якщо ні, спитайте поради в досвідчених майстрів в українській спільноті або ж в дискорді / сабредіті гри, яку ви взялись читати.
Швидкий старт можна (і треба!) прочитати цілком, від початку до кінця. Але що робити у випадку коли його немає?
Складніший спосіб: вивчення гри за повними правилами
Ось мій метод роботи з великими книгами, по яким я збираюсь провести гру:
Відкриваємо нотатки для майбутньої ігрової сесії, створюємо розділи "Для гравців" і "Для Майстра". В розділі "Для гравців" додаємо підрозділи "Сетинг" і "Механіка".
Починаємо читати книгу зі вступу, в якому зазвичай розповідається за що відповідає кожна глава (я сподіваюсь, автори подбали про це).
Читаємо короткий опис сетингу, занотовуємо "стовпи" (ключові елементи світу) в розділі сетингу в ваших нотатках.
Починаємо читати механіку, паралельно переносимо в нотатки ключові моменти які треба знати гравцям в розділ гравців, а ті, що знадобляться тільки вам — в розділ Майстра.
Читаємо главу для майстра! Вона зазвичай містить важливі поради з проведення конкретно цієї гри, і без прочитання цього розділу ви будете водити гру так, як звикли до цього, а не так, як її задумали автори.
Беремо готового персонажа, робимо кілька кидків та інтерпретуємо результат щоб звикнути до базової механіки.
Вкупі з пригодою та готовими персонажами цього має бути достатньо.
Що (зазвичай) точно не треба читати перед першою грою:
правила створення персонажа
правила для проведення кампаній
розділ з бестіарієм / магічними предметами / іншими ресурсами для майстра (сконцентруйтеся на тому, що вам потрібно для стартової пригоди)
розділи з детальними описами локацій сетингу, які не стосуються вашої пригоди
Пояснення гри гравцям
Як найкраще пояснити суть нової гри гравцям, щоб можна було почати грати? Я зазвичай рухаюсь за наступним сценарієм:
Сетинг
В цій секції достатньо перерахувати основні "стовпи" сетингу і речі які потрібно знати для конкретної гри. Не вивалюйте на гравців детальну історію чи зайві деталі світу — вони це все одно швидко забудуть без практичного застосування цих знань.
Наприклад, в Симбарумі важливою особливістю сетингу є релігійні конфлікти всередині Церкви Сонця. Але якщо гравці ніяк не будуть з нею взаємодіяти в процесі ваншоту, а натомість досліджуватимуть руїни — воно їм не треба.
Також, важливо пояснити сетинг гравцям в контексті їх персонажів: походження, професія, місце у світі і т.д. Гравці мають повністю усвідомлювати ким вони грають. Тому не зайвим буде зупинитися на кожному гравцеві окремо і роз'яснити йому лор пов'язаний з його персонажем.
Механіки
Механіки я розділяю на два види: ті, що потребують пояснення до старту гри, і ті які можна пояснити уже в процесі.
Механіки — до гри
Базовий кидок
Кидок, який гравці найчастіше робитимуть за столом. Якщо це система із розряду "один кидок для всіх ситуацій", ідеально. Якщо ні, зазвичай є один кидок який використовуватиметься в більшості загальних ігрових ситуацій — з нього і варто розпочати.
Елементи аркуша персонажа
Аркуш — основний інструмент гравців під час гри, отже їм треба чітко знати що робить кожен його елемент. Тому я зазвичай проходжусь по ньому зліва направо, пояснюючи усі механіки які зустрічаються в процесі. Виключенням є тільки елементи аркуша які стосуються кампаній.
Механіки — в процесі гри
Правила для різних ігрових ситуацій
Сюди відносяться такі речі як правила бою, подорожей, даунтайму, довготривалого лікування і т.д. Їх можна пояснити безпосередньо тоді, коли настане ця фаза гри, зекономивши час на початку, щоб одразу перейти до пригоди. Окрім того, бій, наприклад, може і не статися на вашій сесії, тож якщо ви опустите його пояснення на початку, ви не витратите час даремно.
Додаткові поради
Роздаткові матеріали
Хороший роздатковий матеріал — ключ для успішної першої гри. Гравцям може бути важкувато запам'ятати що роблять, наприклад, усі навички в грі чи окремі нюанси бонусів до кидків. Для таких речей краще знайти чи створити так званий cheat sheet, що містить в собі всі механіки системи, і одну копію дати гравцям, а іншу лишити собі.
Соло-гра
Якщо у вас є час та натхнення, а ваша гра містить соло-правила (що входить в моду останнім часом), ви можете створити персонажа перед першою сесією з гравцями і пройти свою пригоду за соло-правилами. Це дасть вам доволі високий рівень володіння системою і практичне знання обраної пригоди.
Правило 60 секунд
Якщо ви не можете знайти в книзі якесь конкретне правило за хвилину, вирішіть ситуацію на свій розсуд, придумавши правило на льоту (ruling), і знайдіть в книзі відповідне правило вже в спокійній обстановці після гри.
Підсумок
Дотримуючись цих нехитрих порад, ви зможете ефективно підготуватись до своєї першої гри по новій системі. Ваша перша ігрова сесія скоріше за все не буде ідеальною: вам знадобиться три-чотири гри щоб повністю опанувати систему на практичному рівні. Але кожна наступна гра ставатиме все кращою, і приноситиме більше задоволення вам і вашим гравцям. Головне — почати!
Бажаю вам приємних відкриттів у безмежному світі настільно-рольових ігор!
наступного разу: поговоримо про різні типи настільно-рольових ігор і спробуємо їх класифікувати
Автор статті: Євген Мокеєв
Якщо ви хочете опублікувати власну статтю на сайті, пишіть сюди!
Comments