top of page
 • Фото автораEugene Mokeiev

Кандела Обскура: окультні розслідування від Critical Role

Оновлено: 17 квіт.Вступ

Сьогодні ми оглянемо нову настільно-рольову гру, яка ще навіть не вийшла, але своїм швидким стартом вже наробила чимало шуму в рольовій спільноті – Candela Obscura. Все тому, що її випускає Darrington Press – дочірня компанія відомих стрімерів Critical Role.


Стаття приурочена до значної події – виходу фанатського перекладу Candela Obscura з дозволу Darrington Press, за який ми їм безмежно вдячні. Скачати його можна тут.


Поява Candela Obscura – закономірний процес після скандалу з відкритою ліцензією OGL 1.1. Critical Role вирішили, що найбезпечніший шлях в майбутнє – власні рольові системи, і тому створили цілих дві: Illuminated Worlds для коротких арок, і Daggerheart для довгих кампаній. На основі Illuminated Worlds якраз і побудована Candela Obscura.


Отже, що це за система, кому вона буде цікава і який в гри сетинг? Читайте далі!

Визначення

Candela Obscura — це настільно-рольова гра в жанрі горору про окультних дослідників, які вистежують небезпечні надприродні сили, що вторгаються у світ, дуже схожий на наш початку 20-го сторіччя.

Механіка

Базова механіка гри буде надзвичайно знайомою для будь-кого, хто грав в одну з ігор сімейства Forged in the Dark. І це не має бути сюрпризом, бо розробник Illuminated Worlds, Страс Акімович – автор Band of Blades та Scum & Villainy.

Поглянемо на неї детальніше.


Куби

Система використовує к6. Гравці кидають пул кубів, і, зазвичай, результатом кидка є найвище значення, яке випало. 6 – це успіх, 4-5 – частковий успіх, 1-3 – провал.


Максимум кубів, який можна кидати для будь-якої перевірки за раз, – шість. Для того, щоб зрозуміти з чого складається пул кубів, нам необхідно трохи зачепити процес створення персонажа.


Наслідки кидків залежать від умов, в яких відбувається дія і називаються ризикованістю. Вона встановлюється майстром і може бути низькою, звичайною чи високою. Чим вище ризикованість, тим значнішими будуть наслідки для персонажа.


Ролі

Кожен гравець обирає Роль персонажа та його спеціальність.

В грі представлено п'ять Ролей:

 • Обличчя (Face)

 • М'язи (Muscle)

 • Науковець (Scholar)

 • Пронира (Slink)

 • Дивак (Weird)

Також автори обіцяють в базовій книзі випустити по дві спеціальності на кожну з ролей. Спеціальності – щось на кшталт Архетипів, якщо вважати Ролі – Класами, але у швидкому старті ми маємо змогу грати тільки однією спеціальністю для кожної Ролі з двох.


Обравши спеціальність, ви берете відповідний їй аркуш персонажа, який попередньо згенерований і містить початкові значення ваших дій та Драйвів, а також список доступних здібностей. Зауважу, що у швидкому старті наведені тільки початкові здібності, усе інше буде доступно в повній грі. Також нам поки невідомо як саме буде відбуватися процес створення персонажа, бо ці правила відсутні у швидкому старті.


В лівій частині аркуша персонажа знаходяться Дії (Actions), Драйви (Drives) та Опори (Resistances):

Дії (Actions)

Можуть мати позначку від 0 до 3. Кожна позначка визначає скільки к6 вам необхідно кидати при здійсненні певної дії. 0 означає, що вам необхідно кинути два куби та обрати нижчий результат, або витратити Драйв, чи кілька, щоб кинути відповідну витраченим кількість кубів.


Драйв (Drive)

Ресурс персонажа, який може бути витрачено, щоб додати один куб до кидка собі чи іншому персонажу. Кожен з них має тип і може впливати тільки на дії зі свого типу.

Типи драйву:

 • Витримка (Nerve)

 • Хитрість (Cunning)

 • Інтуїція (Intuition)

Кожен раз коли ви робите кидок кубів, ви також можете витратити пункти Драйву, щоб додати відповідну витраченим кількість кубів до пулу кидка. Драйв – це відновлюваний ресурс, тому, щоб знову скористатися пунктами, коли вони всі закінчаться, їх необхідно спершу відновити. За нормальних обставин, пункти Драйву можна отримати тільки виконуючи Позолочені дії.


Позолочені дії (Gilded Actions)

Спеціальні дії, які зображуються на аркуші персонажа замальованим ромбом і що дозволяють гравцю кидати один позолочений кубик замість звичайного. Позолочений кубиком може бути будь-який к6, який відрізняється від інших кубів з пулу. Якщо гравець обере результат цього куба, він відновить собі один відповідний Драйв. Іноді, ви можете захотіти навіть провалити перевірку, обравши результат позолоченого куба – все для того, щоб відновити Драйв.


Опір (Resistance)

Ресурс персонажа, що дозволяє йому перекидувати кидки. Використавши опір, можна перекинути весь пул – за виключенням кубиків від Драйву. Ви повторно кидаєте тільки куби, що дорівнюють рівню дії, використаної для попереднього кидка. Якщо дія позолочена, ви робите кидок з позолоченим кубиком. Витрачений опір відновлюється між сесіями, якщо персонаж скористається особливими ресурсами Кандели Обскури для Відновлення, які ви можете знайти на аркуші вашого кола.


Здібності (Abilities)

Знаходяться в центральній частині аркуша персонажа. Кожна Роль і Спеціальність має свої унікальні здібності. Під час створення персонажа ви обираєте одну особливість своєї Ролі та одну особливість Спеціальності. Для цілей швидкого старту у вас буде лише три здібності, доступні на кожному попередньо згенерованому аркуші персонажа.


Ключі Ілюмінації (Illumination Keys)


Знаходяться знизу по центру аркуша. Це такі розпливчасті цілі, яких потрібно досягти під час завдання для підвищення рівня. Кожна спеціальність має свої цілі. Досвід персонажів та досвід організації нерозривно пов’язані в Канделі. В кінці кожного завдання, ви будете відповідати на три запитання вашого Кола та отримувати за це бали Ілюмінації. В залежності від того, скільки персонажів виконали свої Ключі, ви отримуєте додаткові бали Кола, і, коли шкала Ілюмінації заповниться, вона стирається, а додаткові бали Ілюмінації переносяться у наступну шкалу. Потім кожен гравець вибирає два різні вдосконалення для персонажів, а коло разом обирає одну нову здібність.


Бій, поранення та відновлення


Бій тут відбувається доволі наративно – гравці роблять кидки відповідно до своїх заявок, і провалені (або частково успішні) кидки використовуються майстром для опису реакції супротивників.

Щоразу, коли ваш персонаж зазнає ушкоджень, він отримує Поранення (Mark).

Поранення поділяються на три типи:

 • тіло

 • розум

 • витік

Якщо персонаж накопичив три поранення одного типу, він отримує Шрам (Scar) — наративний опис, що доповнюється перенесенням одного очка з однієї дії в іншу, щоб відобразити його зміну.


Відновлення – дуже обмежений ресурс. Персонаж може між завданнями відновити собі всі Драйви та Опори, або вилікувати всі Поранення — але це буде коштувати групі ресурсів Кола.


Спорядження

Механіка спорядження дуже зручна: ви маєте перелік доступних вам предметів на аркуші персонажа. Рішення які саме предмети ви з собою взяли ви приймаєте в момент використання одного з них. Так можна зробити до трьох разів за завдання.

Сетинг

Події розгортаються в Ньюфейр, великому місті на березі Скляного моря у країні Гейл. Воно має прадавню історію — руїни старого міста Олдфейр під ним є тому яскравим свідченням. В новітній історії, місто пережило затяжну війну і тільки недавно змогло вигнати загарбників з іншого континенту завдяки відкриттю електрики.


Події відбуваються на початку 20-го сторіччя, і світ дуже схожий на наш власний в цей же часовий проміжок – пересічні люди не вірять в міфічних істот та магію. Ключовою відмінністю є Спалах (Flare) – завіса що відділяє цей світ від світу надприроднього. В деяких місцях цей бар’єр слабкий — вони називаються витонченнями (thinnings). Через такі місця в наш світ може проникнути магія, а у важких випадках — навіть істоти з іншої сторони. Тому міфи та легенди Ньюфейра мають під собою цілком реальне підгрунтя.


Організації

Кандела Обскура

Організація, до якої належать персонажі. Це спільнота дослідників, метою якої є виживання людства в боротьбі з надприродніми силами. Також організація займається накопиченням знань і зберіганням артефактів що зазнали впливу Витоку в безпечних місцях.


Організація складається з невеликих груп, Кіл на чолі з Хранителем Світла (персонаж Майстра) – досвідченим ветераном і ментором, що залишив польову роботу. Ці групи займаються розслідуванням надприродних явищ у місті.


Крім того, є інші організації, які можуть бути як союзниками, так і суперниками персонажів:


Езотеричний Орден Нових Знань (ЕОНЗ)

Організація науковців та окультистів, що намагається поєднати науку та магію, і не цурається публічності та ризиків.


Відділ Непояснених Феноменів (ВНФ)

Відділ Периферії — поліцейських сил Ньюфейр. Вони займаються виявленням, аналізом і подавленням магічних феноменів, а також приховуванням таких випадків від широкого загалу.


Процес гри (для Майстрів)

Основний цикл гри система запозичує у Vaesen. Виглядає він наступним чином:

 1. Група отримує нове завдання від Хранителя Світла

 2. Група розкриває справу, що займає 1-3 сесії

 3. Група повертається на домашню базу; в залежності від відповідей на запитання, вони отримують досвід для свого Кола, що відкриває їм доступ до нових персональних здібностей та здібностей Кола.

Це дає можливість побудувати хорошу епізодичну кампанію з кількох справ. В описі сетингу у швидкому старті вистачає зачіпок, щоб отримати натхнення для створення завдань для вашої групи за межами міста, на океанському дні та навіть у межі між світами – Спалаху.


Структура ж ігрової сесії виглядає наступним чином:

 1. Зачіпка. Вступна сцена, що дає попередній огляд подій завдання, участі в яких герої поки що не приймають. В ігровому світі цей вступ є брифінгом який отримали персонажі.

 2. Прибуття. Коротка сцена на місці злочину за участю Хранителя Світла, що завершується Відкриттям – отриманням першої ключової підказки.

 3. Розслідування I. Більш небезпечна сцена, під час якої персонажі приходять до наступного відкриття.

 4. Розслідування II. Напруга та небезпека зростають, разом з масштабом розслідування. Відкриття в цій фазі має підштовхнути гравців до розгадки та ще більшої небезпеки.

 5. Ескалація I. Тут Майстер запроваджує сюжетний поворот і напряму зіштовхує персонажів з силами Витоку.

 6. Ескалація II. Цей етап має наблизити персонажів безпосередньо до кульмінації, напруга та рівень небезпеки продовжують збільшуватись.

 7. Кульмінація. Напруга та рівень небезпеки досягають максимуму. Це чудове місце для драматичної фінальної сутички.

 8. Епілог. Підбиття підсумків завдання, отримання досвіду. Тут, як і в зачіпці, можна описати сцену, якої персонажі гравців не бачать, відкривши для них частинку ігрового світу.

Ця чітка структура дозволяє вам ефективно проводити завдання і поступово нагнітати саспенс, доки персонажі все глибше занурюються у таємницю справи.


Підсумки

Звісно, це всього лише швидкий старт, маленька частина майбутньої книги яка має вийти в кінці цього року. Ми розраховуємо на те, що вона дасть відповідь на запитання що накопичилися у майстрів і матиме додатковий контент:

 • чи можна все ж померти в цій грі?

 • які саме монстри населяють світ по той бік Спалаху?

 • чи можна буде видавати власні модулі (завдання) для Кандели Обскури?

 • завдання в різних частинах Гейла, або детальні зачіпки для них

 • поради для створення епізодичних кампаній

Підсумовуючи, гра підійде тим, хто полюбляє розслідування з присмаком містики, таємні спільноти та окультизм. Прочитавши швидкий старт, ми вважаємо що вона точно цікава і заслуговує на увагу рольової спільноти, але те, яке саме місце вона зможе посісти серед інших ігор, покаже її повний реліз і ліцензія для фанатського контенту.


Особисто нам сподобалась механіка позолочених кубів, що мотивує гравців приймати та відігрувати неоптимальні рішення. Також система досвіду, де всі гравці працюють задля спільної мети та розвитку свого Кола, що мотивує їх допомагати один одному упродовж справи. А ще стартове завдання, яке чудово проводить майстра крізь розслідування і пояснює його структуру.

 

Посібник зі швидкого старту:


Дивіться також відео Andy Lit на цю тему і заходьте на його канал — там багато цікавого!

 

Автори статті:

Євген Мокеєв

 

Якщо ви хочете опублікувати власну статтю на сайті, пишіть мені сюди!
Мої матеріали на DMs Guild

443 перегляди0 коментарів

Comments


bottom of page