top of page
 • Фото автораEugene Mokeiev

The One Ring 2e: Рольові пригоди у Середзем'ї

Оновлено: 28 груд. 2023 р.


"Дорога ця вперед веде, все далі від моїх дверей..."


Вітання! Сьогодні ми поговоримо про оригінальну фентезі-гру The One Ring 2e від Free League Publishing. На її прикладі ми також розглянемо, як влаштовані НРІ, створені під конкретну задачу – втілення твору з іншого медіума в форматі настільно-рольової гри.


Думаю, багато хто з вас колись мріяв провести власну гру в Середзем'ї, або взяти на себе роль героя в цьому світі, що бореться проти сил Темряви. І ця гра може відкрити вам можливість нарешті втілити давню мрію в життя.


Що характеризує історії в Середзем'ї?

Аналізуючи Гобіта, Володаря Перснів та інші твори Професора можна виділити такі спільні елементи сторітелінгу:

 • Відчуття ностальгії та поступове згасання магії у світі

 • Чари Ворога та Темрява мають значний вплив на світ. Герої постійно з ними борються та інколи програють

 • Сміливість, віра і дружба героїв рятують світ. Їх стосунки дуже важливі для сюжету

 • Подорожі важкі, і є важливою частиною історії. Випадкові зустрічі з несподіваними союзниками часто рятують групу в час найбільшої потреби

 • Дуже могутні супротивники, яким герої кидають виклик


Як ці принципи втілює The One Ring?

Відчуття ностальгії та згасання магії

Магія є дуже рідкісною в The One Ring. Жоден з персонажів не володітиме магічними здібностями, а отримання предмета що має бодай частку магії стане визначною подією кампанії. Сетинг гри, Еріадор, буквально наповнений руїнами та спогадами про минулі Епохи.


Чари Ворога та Темрява

Цей принцип втілює механіка Тіні. В процесі гри персонаж накопичує все більше Тіні – втрачає здатність протидіяти Темряві, втомлюється, втрачає частину себе.


Зняти очки Тіні коли їх стає надто багато можна двома шляхами – отримати Шрам Тіні, який можна буде зцілити тільки під час довгої відпустки – Йоля. Або ж отримати Недолік і відіграти сцену де персонаж тимчасово сходить з розуму і втрачає контроль над собою.


Кожен герой слідує Шляху Тіні, що залежить від його Поклику і розвиває власні недоліки.


Якщо герой отримує чотири Недоліки, його шлях закінчено. Ельфи відпливають у Валінор, а всі інші герої сходять з розуму. Хороший спосіб завадити цьому – виховати нащадка і завчасно відправити героя у відставку.


Братерство персонажів

Декілька елементів гри прямо працює на зміцнення стосунків в групі:

 • показник Братерства, що допомагає героям відновлювати Надію під час відпочинку

 • ресурс Надії витрачається для допомоги товаришам

 • зв'язок героїв можна зміцнювати під час фази Братерства

 • герої можуть співати заздалегідь написані разом пісні під час своїх пригод та отримувати за це бонуси

 • кожен герой може обрати іншого як фокус Братерства – це означає, що він має з ним міцніший зв'язок і його допомога буде ефективнішою


Важкі та довгі подорожі з несподіваними зустрічами

У грі є механіка подорожей, яку ми детальніше розглянемо в розділі механіки. Несподівана зустріч, що зміцнює дух героїв є одним з видів випадкових подій. Чим довшою є подорож, тим більше герої втомлюються та потребують відпочинку.


Могутні супротивники

Бої в грі смертельні та важкі, що буде розкрито далі в розділі бойовки. Супротивники мають потужні здібності – Fell Abilities. Також є генератор Безіменних для створення унікальних породжень Зла, що точно запам'ятаються персонажам.


Сетинг

Події відбуваються в західній частині Середзем'я, Еріадорі, або Самотніх Землях в перекладі з синдарину. Час — між подіями Гобіта і Володаря Перснів, так звані Сутінки Третьої Епохи. Цивілізація в Еріадорі побудована на кістках королівства Арнор, сліди якого можна знайти повсюди. Над колись спокійними землями з поверненням Саурона простягається Тінь, і герої — саме ті, кому судилося кинути їй виклик.


Що виокремлює The One Ring, так це акцент на "темній" частині світу Толкіна. Еріадор тут непривітний та небезпечний, скрізь відчувається майбутня буря, якою невдовзі стане Війна за Кільце.


Механіки

Базова механіка

Базова механіка гри влаштована наступним чином: гравець кидає куб звитяги (к12) плюс кількість кубів успіху (к6) в залежності від його навички та бонусів та підраховує суму значень, що випали. Складність залежить від TN (Target Number), який вираховується з показників атрибутів персонажів. Якщо результат перевищує або рівний TN, герой отримує успіх. Інакше, перевірка провалюється.


Куб звитяги має результати 1-10, Око Саурона (11) та Руну Гендальфа (12). Руна означає автоматичний успіх, а Око Саурона має значення 0, і також може накладати штрафи за певних умов.


Куб успіху має результати 1-6, і 6 також є додатковим успіхом на перевірці (чим більше успіхів, тим неймовірнішим є досягнення героя).


Персонажі

Найважливішими складовими героїв є їх Культура та Поклик.


Культури визначають більшість стартових параметрів героя. Поклики не є класами; вони є скоріш мотиваціями. Поклик визначає додаткову улюблену навичку, визначну рису та Шлях Тіні.


Культури бувають наступними:

 • Бардінги

 • Дворфи народу Дуріна

 • Ельфи Ліндону

 • Гобіти з Ширу

 • Люди Брі

 • Слідопити Півночі


Поклики, які може обирати персонаж:

 • Капітан

 • Чемпіон

 • Посланець

 • Вчений

 • Мисливець за скарбами

 • Захисник


Ріст персонажів

Персонажі отримують два типи досвіду під час фази пригод: очки навичок та очки пригод. Витрачати досвід можна тільки під час фази Братерства. Очки навичок витрачаються на навички, тоді як очки пригод можна витратити для покращення володіння зброєю чи росту персонажа (Доблесті та Мудрості).


В цій системі немає рівнів персонажів. Натомість є два параметри, що визначають набуття персонажем життєвого досвіду – Доблесть та Мудрість. З ростом цих параметрів персонажі отримують нові властивості зброї та чесноти, які залежать від їх культури, відповідно.


Бій

Сутички тут мають свою механіку – є чотири базові стійки, в яких може стояти персонаж чи супротивник:

 • Передня

 • Відкрита

 • Захисна

 • Задня (тільки для дальнього бою)


Стійка визначає задачі, які персонаж може виконувати під час бою, а також прямо впливає на ініціативу – персонажі що стоять в найбільш ризиковій стійці ходять першими, тоді як ті що зайняли безпечнішу – останніми.


Під час бою, герої поступово втрачають Витривалість в результаті атак, але Пробиваючі удари, що спрацьовують на деяких значеннях кубів (10 та Руна Гендальфа) можуть швидко вивести їх з бою та навіть вбити – бій тут дуже й дуже небезпечний.


На полі бою не важливі клітинки, зони чи відстані – натомість важливо, з якими супротивниками герой залучений в цей момент. Ці правила доволі детальні, і визначають в тому числі чи зможе хтось з героїв стати в задню стійку для дальнього бою – бо такого героя мають прикривати товариші.


В цілому, процес бою виглядає наступним чином:

 1. Відкриваючі залпи, де групи обмінюються далекобійними атаками перед тим як зійтись в ближньому бою

 2. Раунди ближнього бою


Раунд ближнього бою виглядає наступним чином:

 1. Вибір стійки

 2. Визначення залучених (engaged) супротивників для кожного героя

 3. Вирішення дій в порядку ініціативи


Нарада

Комплексні соціальні взаємодії тут реалізовані через виклики навичок з заданою складністю.


Відбувається це за наступною процедурою:

 1. Лормайстер визначає Опір іншої сторони (3 – легкий, 6 – середній чи 9 – складний)

 2. Вступ, де герої представляють себе і представник партії проходить перевірку, яка визначить кількість часу доступну героям. У випадку успіху вона буде вищою за Опір, у випадку провалу — рівною йому.

 3. Взаємодія, де персонажі використовують різноманітні навички, щоб схилити іншу сторону на свій бік.


Подорожі

Подорожі тут використовують механіку прихованого від гравців гекскраулу. Вони не займають багато ігрового часу і мають на меті дві речі: створити яскраві ситуації, які запам'ятовуються під час подорожі, та визначити наскільки втомлені після неї герої.


Процедура наступна:

 1. Визначення ролей: гравці розділяють між собою ролі Гіда, Мисливця, Вартового та Розвідника

 2. Прокладання шляху – гравці обирають фінальну точку подорожі та креслять шлях, а майстер трансформує його в гекси

 3. Кидки маршування – Гід проходить перевірку Подорожі, що визначає на якій відстані від початку шляху відбувається чергова подія

 4. Кінець подорожі – герої прибувають в фінальну точку і підраховують свою Втому.


Події ж розігруються наступним чином:

 1. Визначається роль, що стає ціллю події

 2. Кидком на таблиці визначається тип події

 3. Лормайстер імпровізує опис події або ж викоистовує готову таблицю (доступні для деяких регіонів)


Ігровий процес

Гра чітко поділена на фази: фазу пригод та фазу братерства. Розрахунок йде на те, що фаза пригод займе 2-3 ігрових сесії по три години, а фраза Братерства підведе під нею підсумок.


Фаза пригод

В цій фазі герої подорожують, спілкуються, досліджують світ та вступають в сутички.


Фаза Братерства

В цій фазі герої відпочивають. Зазвичай, вона займає значний час (від кількох тижнів). Кожна четверта фаза це Йоль, період зими. Вона довша за звичайні, і як результат має більше доступних опцій.


Під час фази Братерства можна зробити такі речі як зібрати чутки, полікуватися, вивчити магічні предмети, зустрітися з патроном групи чи написати пісню.


Звідси вимальовується основна структура гри: чотири цикли на рік ігрового часу, кожен з яких складається з фази пригод та фази братерства.


Ця структура дозволить вам створити епічну сагу про подвиги героїв та зміну поколінь за відносно невелику кількість реального часу.


Нащадок

Середній час пригодницької активності героя в The One Ring – 10 ігрових років. Після цього зазвичай вони або помирають, або стають жертвами Тіні, або ж мирно відходять від справ та передають свій прапор нащадку.


Щоб виростити нащадка, треба спочатку обрати цю опцію під час Йоля. Після цього, герой може проводити із ним час, щоб передати свій досвід.


І коли прийде час відійти від справ, новий герой почне свою подорож з сімейним спадком (додатковою улюбленою навичкою), отриманим в тренуваннях досвідом і, за достатньої кількості досвіду, сімейною реліквією – знаменитою зброєю чи артефактом предка.


Інструменти майстра

Лормайстер в The One Ring – це режисер, арбітр та оповідач в одній особі.


Роль режисера полягає в описі сцен, де важливим є швидке окреслення сцени та створення очевидного заклику до дії. Крім того, важливою є консистентність – всі описи мають відповідати лору та попереднім пригодам.


Роль арбітра полягає в чесному і неупередженому застосуванні ігрових правил.


Роль оповідача полягає в створенні сюжетних арок. Важливою є адаптивність – здатність змінювати наратив на ходу залежно від дій гравців. Також не варто планувати надто багато наперед – горизонт планування в одну сесію цілком достатній.


Канон

Легендаріум Толкіна може бути непомірною вагою на плечах лормайстра. Як цього уникнути? Книга пропонує кілька шляхів – використовувати інструмент "ненадійного оповідача", заповнювати прогалини в історії Середзем'я та фокусуватися на персонажах.


"Ненадійний оповідач" може допомогти Майстру з легким ретконом – "Гобіт" та "Володар Перснів" це не історична хроніка, а опис подій з точки зору персонажів книг.


Хоч Толкін мав дуже детальний лор, деякі події та місця прописані менше за інших і залишають більше простору Майстрам. Саме тому розробниками був обраний Еріадор і часовий період Сутінків Третьої Епохи.


І, нарешті, Толкін в одному з листів зізнавався, що центральними для його історій є характери персонажів. Тому майстер може сфокусуватися на них, щоб відтворити дух історій Середзем'я. Це стосується як відомих НІП на кшталт Більбо та Гендальфа, так і героїв гравців.


Скарби

Отримання легендарного предмета — скоріше доля, ніж випадковість в Середзем'ї. Саме тому гра рекомендує Лормайстрам витратити час на те, щоб заздалегідь створити підходящі предмети для героїв та внести їх в індекс скарбів. І коли герой знайде наступний скарб в здобичі, це буде значна подія, така як знаходження гондолинських клинків в лігві тролів Гендальфом, Фродо та дворфами у "Гобіті".


Окрім того, визначна зброя зазвичай має одну відкриту властивість, а інші відкриваються поступово під час гри – щоб розкрити їх, власник має збільшити свою Доблесть або ж відвідати Скарбницю свого народу під час фази Братерства.


Око Мордора

Слуги Саурона вже активні в часовий проміжок гри, тож вчинки героїв цілком можуть привернути їх увагу. Для цього в грі є проста механіка Обізнаності Ока. Коли Обізнаність стає занадто високою, група розкривається, і стається епізод розкриття – драматична сцена, під час якої героям здаватиметься, ніби сам світ повернувся проти них: супротивники стають сильнішими, їм важче обійти патрулі орків, прийом в наступному селищі виявляється холоднішим, і т.д.


Модулі

The One Ring має наступні модулі:

 • The Star of the Mist, Пам'ятка з корбуку

 • Starter Set, набір коротких пригод для знайомства з грою

 • Tales of the Lone-Lands, збірка пригод

 • Ruins of the Lost Realm, розширення сетингу та набір Пам'яток

 • Moria – Through the Doors of Durin, майбутня велика кампанія для гри


Готові пригоди зазвичай мають лінійну структуру. Але окрім них, гра використовує формат Пам'яток (Landmarks) – деталізованих локацій, що містять зачіпки для створення повноцінних пригод Лормайстром.


Пам'ятка має наступний формат:

 1. Назва

 2. Чутки

 3. Передісторія

 4. Мапа

 5. Локації

 6. Задуми ворогів та неприємності


Тому стратегія купівлі дуже проста: якщо ви хочете матеріалу для створення власних пригод, варто придивитися до Ruins of the Lost Realm. Якщо хочете вже готових пригод, ваш вибір – Tales of the Lone-Lands.


Підсумок

Якщо ви завжди мріяли повернутись у світ Толкіна в форматі НРІ, ця гра дасть вам чудову можливість це зробити. Вона уважна до деталей, фокусується на відтворені духу оригіналу та має цікаві механіки.


Якщо ж вам хочеться пограти в цю гру використовуючи механіки D&D 5E, вона має конверсію – Lord of the Rings Roleplaying.


Бажаю вам неймовірних пригод у світі Середзем'я!

 

Сайт гри


Мови Середзем'я


Генератор прегенів


Наступного разу: розглянемо якою має бути презентація міста в ваших модулях та кампаніях.

 

Автор статті: Євген Мокеєв


Якщо ви хочете опублікувати власну статтю на сайті, пишіть мені сюди!




Мої матеріали на DMs Guild

136 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page