top of page
 • Фото автораEugene Mokeiev

Symbaroum: Дослідження руїн та історії у світі темного фентезі

Оновлено: 8 лист. 2023 р.


Вітаю! Сьогодні ми поговоримо про систему Symbaroum від Free League, яка була створена на основі кампанії авторів в Drakar och Demoner (шведський клон ДнД). Вона є простішою ніж Підземелля і Дракони, і при цьому уникає багатьох її недоліків.


Для Symbaroum недавно вийшов дуже успішний кікстартер з конверсією під ДнД 5E – "Ruins of Symbaroum". Але в цій статті ми розглядатимемо правила оригінальної системи, і за традицією — інструменти які вона може запропонувати майстру. Якщо якийсь з інструментів вас зацікавив і ви хочете взяти його у свою гру по ДнД 5E, варто звернутись до посібника майстра "Ruins of Symbaroum", щоб зберегти собі час на конверсію.


Сетинг

Презентація сетингу Симбаруму дуже проста в Core Rulebook, але він отримує значний розвиток і обростає нюансами в епічній хроніці The Throne of Thorns, про яку ми ще поговоримо нижче.


В основі сетингу лежить конфлікт між цивілізацією та природою. Коли люди експлуатують природу і намагаються змінити реальність за допомогою магії, невідома сила, яка закладена в саме буття завдає удару у відповідь — у вигляді Споганення. Люди та звірі перетворюються на поганей (abomination), а земля навколо місць значного використання магії стає пусткою непридатною для життя.


Колись давно, приблизно тисячу років назад на місці де зараз знаходиться величезний ліс Давокар існувала цивілізація Симбарум. Кажуть, що вона була надзвичайно розвиненою, але не надто обережною з магією — що і призвело до їх падіння та масивного Споганення цього регіону. Тепер глибини лісу — смертельно небезпечна місцина, повна руїн, споганеної землі та страшних монстрів. Однак, Давокар притягує до себе дослідників та шукачів древніх артефактів, які прагнуть віднайти скарби Симбаруму.


Цивілізацію в сетингу уособлюють собою Амбрійці — люди-колонізатори, що втекли зі своєї батьківщини Альберетор, яка була зруйнована довгою війною з Темними Лордами та, як наслідком — споганенням майже всього регіону. Вони оселилися на півдні від лісу Давокар. Природу уособлюють захисники Залізного Пакту — ельфи та інші представники Старших Народів, що стоять на сторожі лісу та вбивають тих хто порушує древню заборону торкатися глибин лісу та руїн що там знаходяться. Десь посередині між ними знаходяться варварські племена — нащадки людей з древнього Симбаруму. Сетинг системи має кілька великих плюсів:

 • він фокусується на маленькій ділянці світу, що забезпечує йому глибину пропрацювання. В Core Rulebook всього три важливих точки інтересу: столиця Амбрії Індарос, місто-форпост на межі Давокару Будякова Фортеця та Карвості — місце збору Віче варварів.

 • використовуючи стандартні фентезі тропи, він при цьому додає їм несподівані твісти, що роблять сетинг цікавим для дослідження. Наприклад ельфи, гобліни, огри та тролі тут зовсім не такі, до яких ви звикли по іншим фентезі-творам.

 • Завдяки механіці Споганення тема сетингу відчувається скрізь - в місцях, які відвідують герої; в життях людей, які воно зруйнувало; в магії, яка несе в собі постійну загрозу; і, нарешті, при грі персонажами, які постійно платять цю ціну за свої сили.

Система

Система Симбаруму є простою і дружньою до гравців і майстра. Використовується стандартний набір кубів, з d20 для більшості перевірок. Атрибутів персонажів всього вісім — це Влучний, Кмітливий, Обережний, Переконливий, Спритний, Вольовий, Сильний, Пильний. Саме так, для позначення атрибутів тут використовуються прикметники.


Але тут 1 є абсолютним успіхом, а 20 - критичним провалом, бо для успіху треба викинути значення менше або рівне ніж значення своєї навички. Що цікаво, усі кидки роблять гравці — наприклад, якщо їх атакують, вони кидають на захист і на броню відповідно. Це розвантажує мозок майстра і дозволяє сконцентруватись на проведенні гри.


Важливим елементом у системі є Споганення — коли персонажі використовують містичні сили, вони торкаються темряви. Чим більше Споганення у персонажа, тим ближче він до перетворення на монстра. І якщо тимчасове Споганення не несе в собі значної небезпеки, то постійне — це таймер, що невідворотно наближає персонажа до його кінця.


Останнє, що варто зазначити про систему — це її модульність. Здібності зручно розділені на три рівні: новачок, адепт та експерт. Раси — це просто набір рис та рекомендації по вибору імен. Те саме стосується класів — вони описують типовий набір здібностей які беруть його представники. Це дає можливість створити нову расу чи клас з нуля з надзвичайною простотою. Такий самий принцип застосовується і в дизайні монстрів.


Приклад класу:


Терновий Трон та інші пригоди

Загалом, для Симбаруму написано багато ваншотів, три з яких поєднуються в мініхроніку The Copper Crown. Але по-справжньому сетинг і можливості системи розкриваються в епічній хроніці з шести кампаній The Throne of Thorns, під час якої персонажі відвідують різні ділянки ігрового світу і значним чином впливають на його долю.


Кожна книга містить в собі не тільки кампанію, але й опис ділянки ігрового світу де вона відбувається, нові механіки для майстра та багато іншого контенту.


"Терновий Трон" – центральна хроніка для Симбаруму, тому що система з самого початку була придумана саме для цього сетингу, і саме для того, щоб розповісти цю епічну історію. На мою думку, вона варта ознайомлення хоча б через свою масштабність – в НРІ не так вже й багато проєктів з подібним розмахом.


Інструменти майстра

Тепер, коли у вас є уявлення про сетинг та систему, можемо розглянути конкретні інструменти, які Симбарум пропонує своїм майстрам. Більша частина з них взята з Посібника Майстра, який є своєрідною компіляцією відповідних розділів з "Тернового Трону".


Світобудова

В цьому розділі автори максимально відверто розповідають про те як вони придумали гру і які в неї є "будівельні блоки". Будівельні блоки, за їх класифікацією, бувають двох видів: основні та другорядні. Основні — це те з чого починається створення світу, а другорядні — те, що додає подробиць готовому "кістяку".


Основні блоки наступні:

 • Тема – основна суть гри

 • Головний конфлікт

 • Історії, які розповідатиме гра

 • Тон гри

Другорядні блоки такі:

 • Історія світу

 • Природа

 • Культури

 • Населення

Гра трупою

Це модель гри, коли одна і та сама група гравців управляє декількома групами персонажів, що можуть взаємодіяти між собою. Основна запропонована модель взаємодії – начальники та підлеглі. Таким чином гравці можуть відкривати для себе сетинг з кількох точок зору, наприклад, граючи в політику групою лідерів та виконуючи більш приземлені бойові завдання групою підлеглих.


Групи можуть зустрічатись між собою та навіть змішуватись для створення нового досвіду – наприклад, один з лідерів вирішує очолити групу підлеглих на важливому завданні. Ще один цікавий концепт — гра в одній локації, але в різні проміжки часу, що дозволить гравцям відкривати сетинг з точки зору різних епох.


Відіграш, орієнтований на цілі

Цей інструмент пропонує майстрам механіки для п'яти найбільш розповсюджених цілей груп. Зазвичай, в Симбарумі при створенні нової групи гравці обирають індивідуальні цілі для персонажів і після цього — ціль групи, щоб у кожного гравця було уявлення куди має рухатись історія. Більша частина опису цих цілей містить в основному наративне описання та поради по їх імплементації для Майстра, але деякі, як, наприклад, "Священна місія" мають ще й механіки — такі як таблиця подій під час Сонячних маршів та навернення місцевих до нової віри.


Створення форпосту

Ця мета полягає в створенні поселення для збору ресурсів у відносно безпечних частинах лісу. Вона складається з таких стадій:

 1. Захоплення території

 2. Будівництво

 3. Збір ресурсів

 4. Торговля

 5. Розширення

Завоювання

В Давокарі та на рівнинах на півдні багато досі не захоплених ділянок землі. Амбітні персонажі можуть захотіти завоювати новий шматок землі для своєї фракції. Ця мета має такі стадії:

 1. Збір інформації

 2. Збір війська

 3. Марш

 4. Битва

 5. Встановлення влади

Священна місія

Ця мета може бути цікавою релігійним персонажам-амбрійцям, які хочуть навернути інших у віру Пріоса. Вона має такі стадії:

 1. Марш

 2. Прибуття

 3. Навернення місцевих

 4. Будівництво храму

 5. Підтримка пастви

Полювання на монстрів

Персонажі можуть належати до спільноти що полює за монстрами, бажати заробити грошей або ж виконувати завдання місцевого лорда.

Полювання на монстра мість:

 1. Вибір жертви

 2. Збір інформації та спорядження

 3. Полювання

 4. Битва

 5. Повернення на базу

Організація експедиції

Враховуючи що експедиції в глибини Давокару в пошуках скарбів та містичних артефактів — один з найцікавіших аспектів гри, багато гравців прагнутимуть саме цього. В такому разі, для успішної експедиції їм знадобиться:

 1. Вибір руїни

 2. Фінансування

 3. Подорож

 4. Полювання за скарбами

 5. Повернення на базу

Масові битви

Симбарум пропонує, з одного боку, достатньо складну механіку для масових битв, щоб нею було цікаво користуватись, але з іншого і достатньо просту для частого використання гравцями та Майстрами.


Механіка працює наступним чином:

 1. Підрахунок шансів сторін — на око, або ж за наведеною таблицею в залежності від сили опонентів, їх кількості та наявності фортифікацій.

 2. Гравці обирають свій рівень залучення — Героїчний / Помірний / Обережний. Чим більший рівень залучення, тим більша небезпека для персонажів, але тим більшою є і нагорода — у випадку перемоги, гравці отримують більший бонус до кидка який визначить перебіг бою.

 3. Кидок на визначення опозиції героїв в бойовій сцені

 4. Визначення результату бойової сцени

 5. Кидок на визначення перебігу битви — якщо досягнуто результату Перемоги / Поразки, битва завершується; інакше, все повторюється з кроку 2.

Таблиця результату битви має такі значення: Поразка, Програшна ситуація, Завада, Нічия (початковий стан), Перевага, Виграшна ситуація, Перемога. В залежності від результату кидка на перебіг битви, за один раунд бою можна посунутись вгору або вниз на одну-дві позиції.


Якщо персонаж впав і лишився на полі бою в результаті бойової сцени, замість звичайних рятівних кидків від смерті він кидає к6 на спеціальній табличці. В залежності від результату, він може бути вбитий ворогами, потрапити в полон або ж бути врятованим союзними силами.


Управління доменом

Якщо гравці володіють доменом — наприклад, збудували або захопили форпост в результаті виконання своєї цілі, або ж отримали його в нагороду за знищення небезпечного монстра — ним треба вміло розпоряджатися.


Кожен домен, будь то фортеця або невелике поселення, має такі параметри:

 1. Фортифікація: модифікатор у випадку нападу на домен, який грає роль в масових битвах

 2. Менеджмент: наскільки важко управляти доменом

 3. Дохід

 4. Сили які може виставити домен у випадку битви

Менеджмент максимально спрощений і відбувається раз в сезон. Він складається з наступних кроків:

 1. Випадкова подія. Деякі з них можуть стати початком захопливої пригоди.

 2. Перевірка менеджменту: в разі успіху, група отримує дохід. У випадку провалу, група терпить збитки. В разі отримання значних збитків домен може врешті-решт збанкрутувати.

 3. Інвестування. Вклавши значну суму грошей, група може змінити один з параметрів домену.

Соціальні виклики

Симбарум пропонує механіку для переговорів що зав'язана на фракціях, їх стосунках і репутації персонажів.


Важливі соціальні взаємодії все ще вирішуються однією перевіркою. Але модифікатори для неї, і навички які можна використовувати враховують в собі всі нюанси цієї взаємодії.


Приклад

Огр Грумпа (з 7 в Переконлива, 11 в Сильна, та 15 в Вольова) відома тим, що схвально говорить про відьом, а також знищенням адміністрованої храмовниками розкопки під час однієї зі своїх пригод. Якщо вона буде вести перемовини з відьмою Хульдрою Єлетою на Карвості, її атрибут Переконлива (замінена на Вольова) буде 17 [Вольова 15, +1 за схвалення відьом, +1 за схвальний результат пригоди (відьми в опозиції до храмовників) = 17].

Якщо ж вона вестиме перемовини з храмовницею Алізабетою Веаррою, її атрибут Переконлива (замінений на Сильна) буде 9 [Сильна 11, −1 за несхвальний результат пригоди, −1 за те що вона не людина = 9]. В цьому випадку, можливо Грумпі варто дати іншому персонажу шанс говорити від імені групи...


Експедиції в Давокар

Безумовно, це саме те, в що грають більшість груп і найбільш популярний вид пригод в Симбарумі.


Тут система пропонує кілька механік:

– кілька режимів швидкості подорожі: звичайна швидкість, форсований марш який не дає відновлювати здоров'я, і смертельний марш який несе в собі ризик смерті персонажа

голодування, яке наступає через п'ять днів і несе в собі значні штрафи та загрозу здоров'ю персонажів

навантаження, яке обмежує членів експедиції в запасі провізії яку вони можуть взяти з собою

– навички якими має володіти гід (пошук їжі та навігація на місцевості), і вартість послуг гіда

– при провалі кидку навігації, відбувається кидок на таблиці Нещасть, які можуть дуже сильно ускладнити життя експедиції — так, її члени можуть втратити свої запаси їжі або ж отримати Споганення


На додачу до правил переміщення, Симбарум пропонує табличку загальних зустрічей, табличку бойових зустрічей, табличку місцевості, правила для знаходження руїн, визначення кількості скарбів у них та багато таблиць для генерації контенту всередині.


Таким чином, цей інструментарій дозволяє майстру проводити захопливі полювання за скарбами, жодне з яких не буде схоже на інше, і група завжди матиме перед собою цікаві вибори. Скільки провізії взяти в дорогу? Найняти досвідченого гіда чи зекономити та доручити це члену групи? Чи варто прискоритись і ризикнути життям товаришів, щоб швидше дістатися додому?


Церемонії

Гравці намагаються зупинити ворожих магів, що почали небезпечний ритуал, який загрожує землям і життям людей навколо. Що станеться, якщо гравці запізняться? А якщо перервуть ритуал посередині? Симбарум дає відповідь на ці питання!


Отже, як влаштована церемоніальна магія?

 • Церемонія має фокус, який направляє магію. Знищення фокуса може перервати церемонію, але його дуже непросто знайти.

 • Церемонію має проводити група магів що складається мінімум з чотирьох осіб, один з яких її очолює — Майстер Церемонії. Перервати церемонію можна, збивши концентрацію з достатньої кількості людей або знищивши Майстра.

Кожна церемонія має такі параметри:

 • Церемоніальний фокус

 • Частковий ефект

 • Повний ефект

 • Унікальні побічні ефекти

Кожна церемонія складається з чотирьох етапів. В залежності від етапу на якому вона закінчилась, церемонія може викликати побічні ефекти, спрацювати частково або ж завершитись успішно. Коли Майстер створює пригоду з церемонією, він визначає, які перешкоди персонажі мають здолати на своєму шляху і як швидко відбувається перехід між стадіями.


Підсумок

Сьогодні ми познайомились з унікальною рольовою системою Symbaroum, яка фокусується на певних типах пригод. Якщо ви зацікавились в тому, що вона може вам запропонувати, раджу спробувати в неї пограти! Якщо ж ви поки не готові до цього, але вам сподобався якийсь з викладених тут інструментів, і ви хочете додати його в свою ДнД гру — відкривайте Ruins of Symbaroum, знаходьте відповідний розділ та насолоджуйтесь результатом!

 

Інтерв'ю з автором гри


Огляд гри

 

Наступного разу: розповім про GMBinder - інструмент що дає можливість якісно оформити ваше гоумбрю у вигляді пдф.

 

Автор статті: Євген Мокеєв


Якщо ви хочете опублікувати власну статтю на сайті, пишіть мені сюди!


Мої матеріали на DMs Guild

214 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page